Åpne hovedmenyen

Les-Miserables-Colosseum.jpg


Innhold

AMPAS Academy of Motion Picture Arts and Sciences

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) har annonsert at den 87. Oscar-utdelingen (Academy Awards) vil bli sendt live søndag 22. februar 2015 fra Dolby Theatre i Hollywood (Los Angeles). Skuespilleren Neil Patrick Harris vil bli programvert.


Timeplan for Oscar-utdelingen 2015

Tabell 1.0 – Oscar 2015
Dato Måned År Arrangement
8 november 2014 Governors Awards
3 desember 2014 Official Screen Credits forms due
29 desember 2014 Stemmegivning for nominasjonene begynner
8 januar 2015 Stemmegivning for nominasjonene slutter
15 januar 2015 Offentliggjøring av Oscar-nominasjonene
2 februar 2015 De nominertes lunch (Nominees Luncheon)
6 februar 2015 Endelig avstemning begynner
7 februar 2015 Presentasjon av Scientific and Technical Achievement Awards
17 februar 2015 Endelig avstemning avsluttes
22 februar 2015 87th Annual Academy Awards presentation

Om Governors Awards 2015

Årets Annual Governors Award seremoni var den 6. i rekken (første var 2009), og gikk av stabelen 8. november 2014. De følgende prisene ble presentert:


Academy Honorary Award

  • Maureen O'Hara
  • Hayao Miyazaki
  • Jean-Claude Carrière

Jean Hersholt Humanitarian Award

  • Harry Belafonte


De nominerte

Den norske regissøren Morten Tyldums film The Imitation Game ble nominert til hele åtte kategorier, blant annet i kategorien årets film og beste regi. Også den norsk-kanadiske animasjonsfilmskaperen Torill Kove ble nominert med filmen Moulton og meg, i kategorien animert kortfilm. Hun vant Oscar i samme kategori i 2007, da med filmen Den danske dikteren. Under er listen på alle de 24 kategoriene:

Beste film

  • American Sniper (Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper og Peter Morgan)
  • Birdman (Alejandro G. Iñárritu, John Lesher og James W. Skotchdopole)
  • Boyhood (Richard Linklater og Cathleen Sutherland)
  • The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales og Jeremy Dawson)
  • The Imitation Game (Nora Grossman, Ido Ostrowsky og Teddy Schwarzman)
  • Selma (Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner og Jeremy Kleiner)
  • The Theory of Everything (Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce og Anthony McCarten)
  • Whiplash (Jason Blum, Helen Estabrook og David Lancaster)


Beste mannlige hovedrolle

  • Steve Carell (Foxcatcher)
  • Benedict Cumberbatch (The Imitation Game)
  • Michael Keaton (Birdman)
  • Eddie Redmayne (The Theory of Everything)


Beste kvinnelige hovedrolle

  • Julianne Moore (Still Alice)
  • Reese Witherspoon (Wild)
  • Rosamund Pike (Gone Girl)
  • Felicity Jones (The Theory of Everything)
  • Marion Cotillard (Two Days, One Night)


Beste mannlige birolle

  • Ethan Hawke (Boyhood)
  • Edward Norton (Birdman)
  • Mark Ruffalo (Foxcatcher)
  • J.K. Simmons (Whiplash)
  • Robert Duvall (The Judge)


Beste kvinnelige birolle

  • Patricia Arquette (Boyhood)
  • Keira Knightley (The Imitation Game)
  • Emma Stone (Birdman)
  • Meryl Streep (Into the Woods)
  • Laura Dern (Wild)


Beste animasjonsfilm

  • Big Hero 6
  • Song of the Sea
  • Bokstrollene
  • Fortellingen om prinsesse Kaguya
  • Dragetreneren 2


Beste kinematografi

  • Birdman (Emmanuel Lubezki)
  • The Grand Budapest Hotel (Robert Yeoman)
  • Ida (Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski)
  • Mr. Turner (Dick Pope)
  • Unbroken (Roger Deakins)


Beste produksjonsdesign

  • The Grand Budapest Hotel (Adam Stockhausen, Anna Pinnock)
  • The Imitation Game (Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald)
  • Interstellar (Nathan Crowley, Gary Fettis)
  • Into the Woods (Dennis Gassner, Anna Pinnock)
  • Mr. Turner (Suzie Davies, Charlotte Watts)


Beste kostymedesign

  • The Grand Budapest Hotel (Milena Canonero)
  • Inherent Vice (Mark Bridges)
  • Into the Woods (Colleen Atwood)
  • Maleficent (Anna B. Sheppard, Jane Clive)
  • Mr. Turner (Jacqueline Durran)


Beste regissør

  • Richard Linklater (Boyhood)
  • Alejandro González Iñárritu (Birdman)
  • Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel)
  • Morten Tyldum (The Imitation Game)
  • Bennett Miller (Foxcatcher)


Beste dokumentar

  • Citizen Four
  • Finding Vivian Maier
  • Last Days in Vietnam
  • The Salt of the Earth
  • Virunga


Beste kortdokumentar

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1
  • Joanna
  • Our Curse
  • The Reaper (La Parka)
  • White Earth

Beste filmredigering

  • American Sniper (Joel Cox, Gary D. Roach)
  • Boyhood (Sandra Adair)
  • The Grand Budapest Hotel (Barney Pilling)
  • The Imitation Game (William Goldenberg)
  • Whiplash (Tom Cross)


Beste fremmedspråklige film

  • Ida (Polen)
  • Leviathan (Russland)
  • Tangerines (Estland)
  • Timbuktu (Mauritania)
  • Wild Tales (Argentina)


Beste makeup og hår

  • Foxcatcher (Bill Corso, Dennis Liddiard)
  • The Grand Budapest Hotel (Frances Hannon, Mark Coulier)
  • Guardians of the Galaxy (Elizabeth Yianni-Georgiou, David White)


Beste originalmusikk

  • The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)
  • The Imitation Game (Alexandre Desplat)
  • Interstellar (Hans Zimmer)
  • Mr. Turner (Gary Yershon)
  • The Theory of Everything (Jóhann Jóhannsson)


Beste originalsang

  • Everything is Awesome (Legofilmen)
  • Glory (Selma)
  • Grateful (Beyond the Lights)
  • I'm Not Going to Miss You (Glen Campbell: I'll Be Me!)
  • Lost Stars (Begin Again – Forelsket i New York)


Beste animerte kortfilm

  • The Bigger Picture
  • The Dam Keeper
  • Feast
  • A Single Life
  • Moulton og meg


Beste kortfilm

  • Aya
  • Boogaloo and Graham
  • Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)
  • Parvaneh
  • The Phone Call


Beste lydredigering

  • American Sniper (Alan Robert Murray og Bub Asman)
  • Birdman (Martin Hernández, Aaron Glascock)
  • Hobbiten: Femhærerslaget (Brent Burge, Jason Canovas)
  • Interstellar (Richard King)
  • Unbroken (Becky Sullivan og Andrew DeCristofaro)


Beste lydmiks

  • American Sniper (John Reitz, Gregg Rudloff og Walt Martin)
  • Birdman (Jon Taylor, Frank A. Montaño og Thomas Varga)
  • Interstellar (Gary A. Rizzo, Gregg Landaker og Mark Weingarten)
  • Unbroken (Jon Taylor, Frank A. Montaño og David Lee)
  • Whiplash (Craig Mann, Ben Wilkins og Thomas Curley)


Beste visuelle effekter

  • Captain America: The Winter Soldier
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Guardians of the Galaxy
  • Interstellar
  • X-Men: Days of Future Past


Beste tilrettelagte manus (Adapted screenplay)

  • American Sniper (Jason Hall)
  • The Imitation Game (Graham Moore)
  • Inherent Vice (Paul Thomas Anderson)
  • The Theory of Everything (Anthony McCarten)
  • Whiplash (Damien Chazelle)


Beste originalmanus

  • Birdman (Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. og Armando Bo)
  • Boyhood (Richard Linklater)
  • Foxcatcher (E. Max Frye og Dan Futterman)
  • The Grand Budapest Hotel (Wes Anderson og Hugo Guinness)
  • Nightcrawler (Dan Gilroy)

OSCAR-utdelingen 2015

Filmene som ble nominert til årets film var:

  • American Sniper
  • Birdman
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Selma
  • The Theory of Everything
  • Whiplash


Kilder


Tidligere filmfestivaler

Filmportalen