Oscar-utdelingen 2023

95. Oscar-utdelingen

Den 95. Oscar-utdelingen, presentert av Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), vil hedre de beste filmene utgitt i 2022, og skal etter planen finne sted på Dolby Theatre i Hollywood, Los Angeles 12. mars 2023 (SSSAMITI.ORG, 2023). Talkshow-vert og komiker Jimmy Kimmel vil lede Oscar-utdelingen, noe han også gjorde under Oscar-utdelingen 2017 og Oscar-utdelingen 2018 (Wikipedia, 2023).

Timeplan for Oscar-utdelingen 2023

Tabell 1.0 – Oscar 2023
Dato Måned År Arrangement
15. november 2022 Innleveringsfrist for generelle påmeldingskategorier
19. november 2022 Governors Awards
12. desember 2022 Foreløpig stemmegivning for nominasjonene begynner
15. desember 2022 Foreløpig stemmegivning for nominasjonene slutter
21. desember 2022 Offentliggjøring av de foreløpige Oscar-nominasjonene
31. desember 2022 Kvalifikasjonsperioden slutter
12. januar 2023 Stemmegivning for nominasjonene begynner
17. januar 2023 Stemmegivning for nominasjonene slutter
24. januar 2023 Offentliggjøring av Oscar-nominasjonene
13. februar 2023 De nominertes lunsj (Nominees Luncheon)
2. mars 2022 Endelig avstemning begynner
7. mars 2022 Endelig avstemning avsluttes
12. mars 2022 95th Oscars

Governors Awards

21. juni 2022 kunngjorde AMPAS vinnerne av den 13. årlige Governors Awards-seremonien. Seremonien ble avholdt 19. november 2022, hvor følgende priser ble delt ut:

Academy Honorary Award

  • Peter Weir
  • Diane Warren
  • Euzhan Palcy

Jean Hersholt Humanitarian Award

Jean Hersholt Humanitarian Award, også en Oscar-statuett, gis til en person innen filmkunst og vitenskap hvis humanitære innsats har gitt æren til industrien. Vinner ble

  • Michael J. Fox

Fox er en flerfoldig Emmy-vinner som aldri har mottatt en Oscar-nominasjon, men hans arbeide med å skape Michael J. Fox Foundation for Parkinson's Research virket som et opplagt valg for årets Jean Hersholt Humanitarian Award, og faktisk lenge forsinket for skuespilleren som selv har Parkinson (Hammond, 2022).

Norske Oscar-håp

Den eneste norske filmen som har vunnet en Oscar, er dokumentarfilmen Kon-Tiki fra 1950, som ble regissert av svenske Olle Nordemar (IMDb). Norske filmer har aldri vunnet Oscar i kategorien beste fremmedspråklige/internasjonal film, men har vært nominert seks ganger tidligere med filmene Ni liv fra 1957, Veiviseren fra 1987, Søndagsengler fra 1996, Elling fra 2001, Kon-Tiki fra 2012, og Verdens verste menneske fra 2022. Verdens verste menneske ble også nominert i kategorien beste originalmanus, men filmen mottok ingen priser under Oscar-utdelingen 2022.

Kortfilmen Nattrikken ble Oscar-nominert

21. desember 2022 ble det kjent at den norske kortfilmen Nattrikken var kortlistet, og 24. januar 2023 ble det klart at filmen var Oscar-nominert. Filmen handler om en beruset kvinne som rapper en trikk, og dermed får ansvaret for passasjerene (Jakobsen, 2023). Dette er første gang Norge har en film som er nominert i kategorien kortfilm.

De nominerte og vinnerne

Under er listen på alle de nominerte i de 23 kategoriene. Vinnerne er uthevet i fet.

Beste film (Best Picture)

  • All Quiet on the Western Front (Malte Grunert, produsent)
  • Avatar: The Way of Water (James Cameron og Jon Landau, produsenter)
  • The Banshees of Inisherin (Graham Broadbent, Pete Czernin og Martin McDonagh, produsenter)
  • Elvis (Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick og Schuyler Weiss, produsenter)
  • Everything Everywhere All at Once (Daniel Kwan, Daniel Scheinert og Jonathan Wang, produsenter)
  • The Fabelmans (Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg og Tony Kushner, produsenter)
  • Tár (Todd Field, Alexandra Milchan og Scott Lambert, produsenter)
  • Top Gun: Maverick (Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison og Jerry Bruckheimer, produsenter)
  • Triangle of Sadness (Erik Hemmendorff og Philippe Bober, produsenter)
  • Women Talking (Dede Gardner, Jeremy Kleiner og Frances McDormand, produsenter)

Beste regissør (Best Director)

  • Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)
  • Daniel Kwan og Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)
  • Steven Spielberg (The Fabelmans)
  • Todd Field (Tàr)
  • Ruben Ostlund (Triangle of Sadness)

Beste mannlige hovedrolle (Best Actor)

  • Austin Butler (Elvis som Elvis Presley)
  • Colin Farrell (The Banshees of Inisherin som Pádraic Súilleabháin)
  • Brendan Fraser (The Whale som Charlie)
  • Paul Mescal (Aftersun som Calum Paterson)
  • Bill Nighy (Living som Mr. Williams)

Beste kvinnelige hovedrolle (Best Actress)

  • Cate Blanchett (Tár som Lydia Tár)
  • Ana de Armas (Blonde som Norma Jeane Mortensen/Marilyn Monroe)
  • Andrea Riseborough (To Leslie som Leslie Rowlands)
  • Michelle Williams (The Fabelmans som Mitzi Schildkraut-Fabelman)
  • Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once som Evelyn Wang)

Beste mannlige birolle (Best Supporting Actor)

  • Brendan Gleeson (The Banshees of Inisherin som Colm Doherty)
  • Brian Tyree Henry (Causeway som James Aucoin)
  • Judd Hirsch (The Fabelmans som Boris Schildkraut)
  • Barry Keoghan (The Banshees of Inisherin som Dominic Kearney)
  • Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once som Waymond Wang)

Beste kvinnelige birolle (Best Supporting Actress)

  • Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever som Queen Ramonda)
  • Hong Chau (The Whale som Liz)
  • Kerry Condon (The Banshees of Inisherin som Siobhán Súilleabháin)
  • Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once som Deirdre Beaubeirdre)
  • Stephanie Hsu (Everything Everywhere All at Once som Joy Wang/Jobu Tupaki)

Beste originalmanus (Best Original Screenplay)

  • The Banshees of Inisherin (skrevet av Martin McDonagh)
  • Everything Everywhere All at Once (skrevet av Daniel Kwan og Daniel Schienert)
  • The Fabelmans (skrevet av Steven Spielberg og Tony Kushner)
  • Tár (skrevet av Todd Field)
  • Triangle of Sadness (skrevet av Ruben Östlund)

Beste tilrettelagte manus (Best Adapted Screenplay)

  • All Quiet on the Western Front (filmmanus av Edward Berger, Lesley Paterson og Ian Stokell)
  • Glass Onion: A Knives Out Mystery (skrevet av Rian Johnson)
  • Living (skevet av Kazuo Ishiguro)
  • Top Gun: Maverick (filmmanus av Ehren Kruger, Eric Warren Singer og Christopher McQuarrie; manus av Peter Craig og Justin Marks)
  • Women Talking (filmmanus av Sarah Polley)

Beste animasjonsfilm (Best Animated Feature Film)

  • Guillermo del Toro's Pinocchio (Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar og Alex Bulkley)
  • Marcel the Shell with Shoes On (Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan og Paul Mezey)
  • Puss in Boots: The Last Wish (Joel Crawford og Mark Swift)
  • The Sea Beast (Chris Williams og Jed Schlanger)
  • Turning Red (Domee Shi og Lindsey Collins)

Beste internasjonale film (Best International Feature Film)

  • All Quiet on the Western Front (Tyskland) på tysk (regissert av Edward Berger)
  • Argentina, 1985 (Argentina) på spansk (regissert av Santiago Mitre)
  • Close (Belgia) på fransk og nederlandsk (regissert av Lukas Dhont)
  • EO (Polen) på polsk (regissert av Jerzy Skolimowski)
  • The Quiet Girl (Irland) på engelsk (regissert av Colm Bairéad)

Beste dokumentar (Best Documentary – Feature)

  • All That Breathes (Shaunak Sen, Aman Mann og Teddy Leifer)
  • All the Beauty and the Bloodshed (Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin og Yoni Golijov)
  • Fire of Love (Sara Dosa, Shane Boris og Ina Fichman)
  • A House Made of Splinters (Simon Lereng Wilmont og Monica Hellström)
  • Navalny (Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller og Shane Boris)

Beste kortdokumentar (Best Documentary – Short Subject)

  • The Elephant Whisperers (Kartiki Gonsalves og Guneet Monga)
  • Haulout (Evgenia Arbugaeva og Maxim Arbugaev)
  • How Do You Measure a Year? (Jay Rosenblatt)
  • The Martha Mitchell Effect (Anne Alvergue og Beth Levison)
  • Stranger at the Gate (Joshua Seftel og Conall Jones)

Beste kortfilm (Best Live Action Short Film)

  • An Irish Goodbye (Tom Berkely og Ross White)
  • Ivalu (Anders Walter og Rebecca Pruzan)
  • Le Pupille (Alice Rohrwacher og Alfonso Cuaron)
  • Night Ride (Eirik Tveiten og Gaute Lid Larssen)
  • The Red Suitcase (Cyrus Neshvad)

Beste animerte kortfilm (Best Animated Short Film)

  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Charlie Mackesy og Matthew Freud)
  • The Flying Sailor (Wendy Tilby og Amanda Forbis)
  • Ice Merchants (Joao Gonzalez og Bruno Caetano)
  • My Year of Dicks (Sara Gunnarsdottir og Pamela Ribbon)
  • An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It (Lachlan Pendragon)

Beste originalmusikk (Best Original Score)

  • All Quiet on the Western Front (Volker Bertelmann)
  • Babylon (Justin Hurwitz)
  • The Banshees of Inisherin (Carter Burwell)
  • Everything Everywhere All at Once (Son Lux)
  • The Fabelmans (John Williams)

Beste originalsang (Best Original Song)

  • "Applause" fra Tell It Like a Woman (musikk og tekst av Diane Warren)
  • "Hold My Hand" fra Top Gun: Maverick (musikk og tekst av Lady Gaga og BloodPop)
  • "Lift Me Up" fra Black Panther: Wakanda Forever (musikk av Tems, Rihanna, Ryan Coogler og Ludwig Göransson; tekst av Tems og Ryan Coogler)
  • "Naatu Naatu" fra RRR (musikk av M. M. Keeravani; tekst av Chandrabose)
  • "This Is a Life" fra Everything Everywhere All at Once (musikk av Ryan Lott, David Byrne og Mitski; tekst av Ryan Lott og David Byrne)

Beste lyd (Best Sound)

  • All Quiet on the Western Front (Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel og Stefan Korte)
  • Avatar: The Way of Water (Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers og Michael Hedges)
  • The Batman (Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray og Andy Nelson)
  • Elvis (David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson og Michael Keller)
  • Top Gun: Maverick (Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon og Mark Taylor)

Beste scenografi (Best Production Design)

  • All Quiet on the Western Front (scenografi: Christian M. Goldbeck; iscenesettelse: Ernestine Hipper)
  • Avatar: The Way of Water (scenografi: Dylan Cole og Ben Procter; iscenesettelse: Vanessa Cole)
  • Babylon (scenografi: Florencia Martin; iscenesettelse: Anthony Carlino)
  • Elvis (scenografi: Catherine Martin og Karen Murphy; iscenesettelse: Bev Dunn)
  • The Fabelmans (scenografi: Rick Carter; iscenesettelse: Karen O'Hara)

Beste kinematografi (Best Cinematography)

  • All Quiet on the Western Front (James Friend)
  • Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths (Darius Khondji)
  • Elvis (Mandy Walker)
  • Empire of Light (Roger Deakins)
  • Tár (Florian Hoffmeister)

Beste makeup og hår (Best Makeup and Hairstyling)

  • All Quiet on the Western Front (Heike Merker og Linda Eisenhamerová)
  • The Batman (Naomi Donne, Mike Marino og Mike Fontaine)
  • Black Panther: Wakanda Forever (Camille Friend og Joel Harlow)
  • Elvis (Mark Coulier, Jason Baird og Aldo Signoretti)
  • The Whale (Adrien Morot, Judy Chin og Anne Marie Bradley)

Beste kostymedesign (Best Costume Design)

  • Babylon (Mary Zophres)
  • Black Panther: Wakanda Forever (Ruth Carter)
  • Elvis (Catherine Martin)
  • Everything Everywhere All at Once (Shirley Kurata)
  • Mrs. Harris Goes to Paris (Jenny Beavan)

Beste filmredigering (Best Film Editing)

  • The Banshees of Inisherin (Mikkel E. G. Nielsen)
  • Elvis (Matt Villa og Jonathan Redmond)
  • Everything Everywhere All at Once (Paul Rogers)
  • Tár (Monika Willi)
  • Top Gun: Maverick (Eddie Hamilton)

Beste visuelle effekter (Best Visual Effects)

  • All Quiet on the Western Front (Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank og Kamil Jafar)
  • Avatar: The Way of Water (Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon og Daniel Barrett)
  • The Batman (Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands og Dominic Tuohy)
  • Black Panther: Wakanda Forever (Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White og Dan Sudick)
  • Top Gun: Maverick (Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson og Scott R. Fisher)

OSCAR-vinnerne 2022

Oscar-vinnerne listet etter kategori

Tabell 2.0 – Academy Awards 2023
Award Category Filmtittel Navn på utøver(e)
Best Picture TBF TBF
Best Directing TBF TBF
Best Actor in a Leading Role TBF TBF
Best Actress in a Leading Role TBF TBF
Best Actor in a Supporting Role TBF TBF
Best Actress in a Supporting Role TBF TBF
Best Writing (Original Screenplay) TBF TBF
Best Writing (Adapted Screenplay) TBF TBF
Best Animated Feature Film TBF TBF
Best International Feature Film TBF TBF
Best Documentary Feature TBF TBF
Best Documentary Short TBF TBF
Best Short Film (Live Action) TBF TBF
Best Short Film (Animated) TBF TBF
Best Music (Original Score) TBF TBF
Best Music (Original Song) TBF TBF
Best Sound TBF TBF
Best Production Design TBF TBF
Best Cinematography TBF TBF
Best Makeup and Hairstyling TBF TBF
Best Costume Design TBF TBF
Best Film Editing TBF TBF
Best Visual Effects TBF TBF

Filmene med priser og flere nominasjoner

Tabell 3.0 viser hvor mange Oscar-statuetter hver film fikk
Filmtittel Antall nominasjoner Antall Oscar-statuetter
Everything Everywhere All at Once 11 0
All Quiet on the Western Front 9 0
The Banshees of Inisherin 9 0
Elvis 8 0
The Fabelmans 7 0
Tár 6 0
Top Gun: Maverick 6 0
Black Panther: Wakanda Forever 5 0
Avatar: The Way of Water 4 0
Babylon 3 0
The Batman 3 0
Triangle of Sadness 3 0
The Whale 3 0
Living 2 0
Women Talking 2 0
SUM 23

Kilder

Tidligere filmfestivaler

Amandaprisen

OSCAR (Academy Award)

Filmportalen