Amandaprisen 2020

Fra LiavaagWiki
Hopp til navigering Hopp til søk

Om Amandaprisen

Amandaprisen 2020 vil bli den 36. utdelingen av Amanda-prisen, og blir en del av Den norske filmfestivalen som finner sted 14.–21. august 2020. Filmprisen Amanda deles ut i 22 kategorier på filmer som har hatt premiere på norske kinoer i perioden 1. juli 2019 til 30. juni 2020.


Alle nominerte og vinnerne 2020

I år skal NRK overføre sendingene, som er første gang siden 2005. Utdelingen kan strømmes direkte på nrk.no, samtidig som Mona B. Riise og et panel fra «Kulturstripa» vil kommentere utdelingen direkte på NRK2 og NRK P2 fra studio på Marienlyst (Andersen, 2020). Det var i år 25 filmer som Amandajuryen bedømte. De nominerte filmene ble offentliggjort 17. juni 2020. Filmen «Barn» fikk hele 10 nominasjoner mens filmen «Håp» fikk 8 nominasjoner.


Tabell 1.0 – Statistikk for Amandaprisene 2020
Filmtittel Nominasjoner Amandapriser
Alle utlendinger har lukka gardiner 5 0
Alt det jeg er 1 0
Askeladden 7 0
Astrup 0 0
Barn 10 0
Brillebjørn på ferie 0 0
De dødes tjern 0 0
Descent Into the Maelstrom 0 0
Disco 5 0
Elleville Elfrid 0 0
Fjols til fjells 1 0
Flukten over grensen 2 0
Hjelperytteren 0 0
Håp 8 0
iHuman 1 0
Kaptein Sabeltann og den magiske diamant 2 0
Operasjon Mumie 0 0
Selvportrett 3 0
Snekker Andersen og bygda som glemte at det var jul 0 0
Spionen 3 0
Swingers 0 0
Torden 2 0
Tunnelen 1 0
Vi er her nå 0 0
Villmarksbarna – en eventyrlig reise 0 0
SUM 0


Beste norske kinofilm

  • «Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)
  • «Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)
  • «Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)


Beste regi

  • Dag Johan Haugerud for «Barn»
  • Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»
  • Maria Sødahl for «Håp»


Beste mannlige skuespiller

  • Jan Gunnar Røise for «Barn»
  • Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»
  • Stellan Skarsgård for «Håp»


Beste kvinnelige skuespiller

  • Henriette Steenstrup for «Barn»
  • Josefine Frida for «Disco»
  • Andrea Bræin Hovig for «Håp»


Beste mannlige birolle

  • Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Thorbjørn Harr for «Barn»
  • Alexander Scheer for «Spionen»


Beste kvinnelige birolle

  • Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Gjertrud L. Jynge for «Håp»
  • Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»


Beste barnefilm

  • «Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal)
  • «Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)
  • «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsent Heidi Palm Sandberg, Eirik Smidesang Slåen og Ove Heiborg)


Beste dokumentarfilm

  • «Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)
  • «iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)
  • «Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)


Beste filmmanus

  • Dag Johan Haugerud for «Barn»
  • Maria Sødahl for «Håp»
  • Maja Lunde for «Flukten over grensen»


Beste utenlandske kinofilm

  • Joker, (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)
  • Once Upon a Time… In Hollywood (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)
  • Parasitt (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)


Beste kortfilm

  • De berørte (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen
  • The Manila Lover (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)
  • Menneskets opprinnelse (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)


Beste originalmusikk

  • Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»
  • Marcus Paus for «Torden»


Beste produksjonsdesign/scenografi

  • Ragnhild Juliane Sletta for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Merete Bostrøm for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Jørgen Stangebye Larsen for «Håp»


Beste lyddesign

  • Yvonne Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Gisle Tveito for «Barn»
  • Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»


Beste maske/sminke

  • Asta Hafthorsdottir for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Teamet bak Disco, v/Jorunn Myklebust
  • Siw Järbyn for «Spionen»


Beste foto

  • Øystein Mamen for «Barn»
  • Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco»
  • Manuel Alberto Claro for «Håp»


Beste visuelle effekter

  • Stephen Coren og Bert Deruyck for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Henrik Dyrkorn for «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»
  • Stephen Coren og Arne Kaupang for «Torden»


Beste klipp

  • Christoffer Heie for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Jens Christian Fodstad for «Barn»
  • Helge Billing og Michal Leszczylowski for «Selvportrett»


Beste kostyme

  • Isabella Leikanger Mork for «Alle utlendinger har lukka gardiner»
  • Karen Fabritius Gram for «Askeladden – I Soria Moria slott»
  • Ulrika Sjölin for «Spionen»


Følgende kategorier vil også bli utdelt

  • Amandakomiteens Gullklapper
  • Amandakomiteens Ærespris
  • Folkets Amanda (publikumsavstemning)


Kilder


Tidligere Amandapriser


Om OSCAR 2020

For årets OSCAR utdeling, gå til Oscar-utdelingen 2020.