Oscar-utdelingen 2020

Fra LiavaagWiki
Hopp til navigering Hopp til søk

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) sin 92. Oscar-utdeling (Academy Awards) ble sendt live fra Dolby Theatre i Hollywood i Los Angeles søndag 9. februar 2020. Fjorårets Oscar-utdelingen uten vertskap ble en suksess, og ble derfor gjentatt i år. Det ble utdelt 24 Oscarstatuetter, en for hver av de 24 kategorier.


Oscars90.jpg


Innhold

Norske Oscar-håp

Alle land kan innstille én film til Oscar-kategorien «Best Foreign Language Film». Filmene må være produsert utenfor USA og ha et annet språk enn engelsk som hovedspråk. "Ut og stjæle hester" av Hans Petter Moland ble Norges kandidat. Den ble ikke blant de 10 filmene som ble kort-listet til årets beste fremmedspråklige film (Kamsvåg, 2019).

Under Oscar-utdelingen fremførte Lisa Stokke filmmusikken Som en drøm til filmen Frozen 2.


Timeplan for Oscar-utdelingen 2019

Tabell 1.0 – Oscar 2020
Dato Måned År Arrangement
16. november 2019 Governors Awards
2. januar 2020 Stemmegivning for nominasjonene begynner
7. januar 2020 Stemmegivning for nominasjonene slutter
13. januar 2020 Offentliggjøring av Oscar-nominasjonene
27. januar 2020 De nominertes lunsj (Nominees Luncheon)
30. januar 2019 Endelig avstemning begynner
4. februar 2020 Endelig avstemning avsluttes
9. februar 2020 92nd Oscars

Fra og med 2020 flyttes «Scientific and Technical Awards» til juni, ettersom teknologiene som æres ikke representerer prestasjoner innen et bestemt prisår.


Om Governors Awards 2019

Den 11. Annual Governors Awards seremonien ble avholdt 27. oktober 2019. Der ble følgende priser utdelt:

  • Academy Honorary Award: David Lynch, Wes Studi, and Lina Wertmüller
  • Jean Hersholt Humanitarian Award: Geena Davis


De nominerte og vinnerne

Den 92. Oscar-utdelingen ble det endelige oppgjøret mellom det gamle og det nye Hollywood. Netflix samlet ikke mindre 24 nominasjoner i år. «The Irishman» er til og med med i nominasjonen til «beste film». Men til tross for et rikt utvalg av filmer, opprettholdt Academy of Motion Picture Arts and Sciences 9000-medlemmer et tradisjonelle synspunkt ved å dele ut flest nominasjoner til fire veldig mannlige, veldig hvite filmer (Barnes et al, 2020). Todd Phillips «Joker» fikk flest nominasjoner, 11 stykker inklusive kategoriene «beste film» og «beste skuespiller». Siste var det Joaquin Phoenix som stod for, men sin fortolkning av rollen som Arthur Fleck/Joker.

Sam Mendes «1917», Quentin Tarantinos «Once Upon a Time in Hollywood» og Martin Scorseses «The Irishman» fikk alle 10 nominasjoner hver. Dette var Martin Scorsese sin niende nominasjon for beste regissør (Barnes et al, 2020). Parasite fikk 4 Oscar, og ble den første ikke engelskspråklige film som fikk den gjeve prisen beste film.


Under er listen på alle de nominerte i de 24 kategoriene. Vinnerne er uthevet i fet.


Beste film (Best Picture)

  • Ford v Ferrari (Peter Chernin, Jenno Topping og James Mangold)
  • The Irishman (Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal og Emma Tillinger Koskoff)
  • Jojo Rabbit (Carthew Neal og Taika Waititi)
  • Joker (Todd Phillips, Bradley Cooper og Emma Tillinger Koskoff)
  • Little Women (Amy Pascal)
  • Marriage Story (Noah Baumbach og David Heyman)
  • 1917 (Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren og Callum McDougal)
  • Once Upon a Time in Hollywood (David Heyman, Shannon McIntosh og Quentin Tarantino)
  • Parasite (Kwak Sin Ae og Bong Joon-ho)


Beste regissør (Best Director)

  • Bong Joon-ho (Parasite)
  • Sam Mendes (1917)
  • Todd Phillips (Joker)
  • Martin Scorsese (The Irishman)
  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time in Hollywood)


Beste mannlige hovedrolle (Best Actor)

  • Antonio Banderas (Pain and Glory som Salvador Mallo)
  • Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood som Rick Dalton)
  • Adam Driver (Marriage Story som Charlie Barber)
  • Joaquin Phoenix (Joker som Arthur Fleck/Joker)
  • Jonathan Pryce (The Two Popes som Cardinal Jorge Mario Bergoglio)


Beste kvinnelige hovedrolle (Best Actress)

  • Cynthia Erivo (Harriet as Harriet Tubman)
  • Scarlett Johansson (Marriage Story as Nicole Barber)
  • Saoirse Ronan (Little Women som Josephine "Jo" March)
  • Charlize Theron (Bombshell som Megyn Kelly)
  • Renée Zellweger (Judy som Judy Garland)


Beste mannlige birolle (Best Supporting Actor)

  • Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood som Fred Rogers)
  • Anthony Hopkins (The Two Popes som Pope Benedict XVI)
  • Al Pacino (The Irishman som Jimmy Hoffa)
  • Joe Pesci (The Irishman som Russell Bufalino)
  • Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood som Cliff Booth)


Beste kvinnelige birolle (Best Supporting Actress)

  • Kathy Bates (Richard Jewell som Barbara "Bobi" Jewell)
  • Laura Dern (Marriage Story som Nora Fanshaw)
  • Scarlett Johansson (Jojo Rabbit som Rosie Betzler)
  • Florence Pugh (Little Women som Amy March)
  • Margot Robbie (Bombshell som Kayla Pospisil)


Beste originalmanus (Best Original Screenplay)

  • Knives Out (Rian Johnson)
  • Marriage Story (Noah Baumbach)
  • 1917 (Sam Mendes og Krysty Wilson-Cairns)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)
  • Parasite (Bong Joon-ho og Han Jin-won)


Beste tilrettelagte manus (Best Adapted Screenplay)

  • The Irishman (Steven Zaillian som bygger på boken I Heard You Paint Houses av Charles Brandt)
  • Jojo Rabbit (Taika Waititi som bygger på novellen Caging Skies av Christine Leunens)
  • Joker (Todd Phillips og Scott Silver som bygger på karakterene laget av Bill Finger, Bob Kane, og Jerry Robinson)
  • Little Women (Greta Gerwig som bygger på novellen til Louisa May Alcott)
  • The Two Popes (Anthony McCarten som bygger på hans skuespill The Pope)


Beste animasjonsfilm (Best Animated Feature Film)

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dean DeBlois, Bonnie Arnold og Brad Lewis)
  • I Lost My Body (Jérémy Clapin og Marc du Pontavice)
  • Klaus (Sergio Pablos, Jinko Gotoh og Marisa Román)
  • Missing Link (Chris Butler, Arianne Sutner og Travis Knight)
  • Toy Story 4 (Josh Cooley, Jonas Rivera og Mark Nielsen)


Beste fremmedspråklige film (Best International Feature Film)

  • Corpus Christi (Polen på polsk, regissert av Jan Komasa)
  • Honeyland (Nord-Makedonia på tyrkisk, regissert av Tamara Kotevska og Ljubomir Stefanov)
  • Les Misérables (Frankrike på fransk, reggisert av Ladj Ly)
  • Pain and Glory (Spania på spansk, reggisert av Pedro Almodóvar)
  • Parasite (Sør Korea, på koreansk, regissert av Bong Joon-ho)

Beste dokumentar (Best Documentary – Feature)

  • American Factory (Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert og Julie Parker Benello)
  • The Cave (Feras Fayyad, Kirstine Barfod og Sigrid Dyekjær)
  • The Edge of Democracy (Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, Tiago Pavan, Abigail Anketell-Jones, Sara Dosa, Mariana Oliva og Mauro Pizzo)
  • For Sama (Waad Al-Kateab og Edward Watts)
  • Honeyland (Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska og Atanas Georgiev)


Beste kortdokumentar (Best Documentary – Short Subject)

  • In the Absence (Yi Seung-Jun og Gary Byung-Seok Kam)
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) – (Carol Dysinger og Elena Andreicheva)
  • Life Overtakes Me (John Haptas og Kristine Samuelson)
  • St. Louis Superman (Smriti Mundhra og Sami Khan)
  • Walk Run Cha-Cha (Laura Nix og Colette Sandstedt)


Beste kortfilm (Best Live Action Short Film)

  • Brotherhood (Meryam Joobeur, Maria Gracia Turgeon, Habib Attia og Sarra Ben Hassen)
  • Nefta Football Club (Yves Piat, Damien Megherbi og Justin Pechberty)
  • The Neighbors' Window (Marshall Curry, Julia Kennelly og Jonathan Olson)
  • Saria (Bryan Buckley og Matt Lefebvre)
  • A Sister (Delphine Girard og Jacques-Henri Bronckart)


Beste animerte kortfilm (Best Animated Short Film)

  • Dcera (Daughter) – (Daria Kashcheeva)
  • Hair Love (Matthew A. Cherry og Karen Rupert Toliver)
  • Kitbull (Rosana Sullivan og Kathryn Hendrickson)
  • Memorable (Bruno Collet og Jean-François Le Corre)
  • Sister (Siqi Song)


Beste originalmusikk (Best Original Score)

  • Joker (Hildur Guðnadóttir)
  • Little Women (Alexandre Desplat)
  • Marriage Story (Randy Newman)
  • 1917 (Thomas Newman)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (John Williams)


Beste originalsang (Best Original Song)

  • "I Can't Let You Throw Yourself Away" (Toy Story 4, musikk og tekst av Randy Newman)
  • "(I'm Gonna) Love Me Again" (Rocketman, musikk av Elton John og tekst av Bernie Taupin)
  • "I'm Standing with You" (Breakthrough, musikk og tekst av Diane Warren)
  • "Into the Unknown" (Frozen II, musikk og tekst av Kristen Anderson-Lopez og Robert Lopez)
  • "Stand Up" (Harriet, musikk og tekst av Joshuah Brian Campbell og Cynthia Erivo)


Beste lydredigering (Best Sound Editing)

  • Ford v Ferrari (Donald Sylvester)
  • Joker (Alan Robert Murray)
  • 1917 (Oliver Tarney og Rachael Tate)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Wylie Stateman)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (Matthew Wood og David Acord)


Beste lydmiks (Best Sound Mixing)

  • Ad Astra (Gary Rydstrom, Tom Johnson og Mark Ulano)
  • Ford v Ferrari (Paul Massey, David Giammarco og Steven A. Morrow)
  • Joker (Tom Ozanich, Dean Zupancic og Tod Maitland)
  • 1917 (Mark Taylor og Stuart Wilson)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Michael Minkler, Christian P. Minkler og Mark Ulano)


Beste scenografi (Best Production Design)

  • The Irishman (scenografi: Bob Shaw; iscenesettelse: Regina Graves)
  • Jojo Rabbit (scenografi: Ra Vincent; iscenesettelse: Nora Sopková)
  • 1917 (scenografi: Dennis Gassner; iscenesettelse: Lee Sandales)
  • Once Upon a Time in Hollywood (scenografi: Barbara Ling; iscenesettelse: Nancy Haigh)
  • Parasite (scenografi: Lee Ha-joon; iscenesettelse: Cho Won-woo)


Beste kinematografi (Best Cinematography)

  • The Irishman (Rodrigo Prieto)
  • Joker (Lawrence Sher)
  • The Lighthouse (Jarin Blaschke)
  • 1917 (Roger Deakins)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)


Beste makeup og hår (Best Makeup and Hairstyling)

  • Bombshell (Kazu Hiro, Anne Morgan og Vivian Baker)
  • Joker (Nicki Ledermann og Kay Georgiou)
  • Judy (Jeremy Woodhead)
  • Maleficent: Mistress of Evil (Paul Gooch, Arjen Tuiten og David White)
  • 1917 (Naomi Donne, Tristan Versluis og Rebecca Cole)


Beste kostymedesign (Best Costume Design)

  • The Irishman (Sandy Powell og Christopher Peterson)
  • Jojo Rabbit (Mayes C. Rubeo)
  • Joker (Mark Bridges)
  • Little Women (Jacqueline Durran)
  • Once Upon a Time in Hollywood (Arianne Phillips)


Beste filmredigering (Best Film Editing)

  • Ford v Ferrari (Andrew Buckland og Michael McCusker)
  • The Irishman (Thelma Schoonmaker)
  • Jojo Rabbit (Tom Eagles)
  • Joker (Jeff Groth)
  • Parasite (Yang Jin-mo)


Beste visuelle effekter (Best Visual Effects)

  • Avengers: Endgame (Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl og Dan Sudick)
  • The Irishman (Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, og Nelson Sepulveda)
  • The Lion King (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones og Elliot Newman)
  • 1917 (Guillaume Rocheron, Greg Butler, og Dominic Tuohy)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach og Dominic Tuohy)


OSCAR-utdelingen 2020

Oscar-vinnerne listet etter kategori

Tabell 2.0 – Academy Awards 2020
Award Category Filmtittel Navn på utøver(e)
Best Picture Parasite Kwak Sin Ae og Bong Joon-ho
Best Actor in a Leading Role Joker Joaquin Phoenix
Best Actress in a Leading Role Judy Renée Zellweger
Best Actor in a Supporting Role Once Upon a Time in Hollywood Brad Pitt
Best Actress in a Supporting Role Marriage Story Laura Dern
Best Animated Feature Film Toy Story 4 Josh Cooley, Jonas Rivera og Mark Nielsen
Best Cinematography 1917 Roger Deakins
Best Production Design Once Upon a Time in Hollywood Scenografi: Barbara Ling; iscenesettelse: Nancy Haigh
Best Costume Design Little Women Jacqueline Durran
Best Directing Parasite Bong Joon-ho
Best Documentary Feature American Factory Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert og Julie Parker Benello
Best Documentary Short Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) Carol Dysinger og Elena Andreicheva
Best Film Editing Ford v Ferrari Andrew Buckland og Michael McCusker
Best International Feature Film Parasite Sør Korea, på koreansk, regissert av Bong Joon-ho
Best Makeup and Hairstyling Bombshell Kazu Hiro, Anne Morgan og Vivian Baker
Best Music (Original Score) Joker Hildur Guðnadóttir
Best Music (Original Song) Rocketman "(I'm Gonna) Love Me Again" av Elton John og tekst av Bernie Taupin
Best Short Film (Animated) Hair Love Matthew A. Cherry og Karen Rupert Toliver
Best Short Film (Live Action) The Neighbors' Window Marshall Curry, Julia Kennelly og Jonathan Olson
Best Sound Editing Ford v Ferrari Donald Sylvester
Best Sound Mixing 1917 Mark Taylor og Stuart Wilson
Best Visual Effects 1917 Guillaume Rocheron, Greg Butler, og Dominic Tuohy
Best Writing (Adapted Screenplay) Jojo Rabbit Taika Waititi som bygger på novellen Caging Skies av Christine Leunens
Best Writing (Original Screenplay) Parasite Bong Joon-ho og Han Jin-won


Statistikk på Oscar-vinnerne og de nominerte

Tabell 3.0 viser hvor mange Oscar-statuetter hver film fikk
Filmtittel Antall nominasjoner Antall Oscar-statuetter
Parasite 6 4
1917 10 3
Joker 11 2
Once Upon a Time in Hollywood 10 2
Ford v Ferrari 4 2
Jojo Rabbit 6 1
Little Women 6 1
Marriage Story 6 1
Bombshell 3 1
Judy 2 1
Toy Story 4 2 1
American Factory 1 1
Hair Love 1 1
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) 1 1
Rocketman 1 1
The Neighbors' Window 1 1
The Irishman 10 0
Star Wars: The Rise of Skywalker 3 0
The Two Popes 3 0
Harriet 2 0
Honeyland 2 0
Pain and Glory 2 0
SUM 24


Kilder


Tidligere filmfestivaler

Amandaprisen


OSCAR (Academy Award)

Filmportalen